Rozwijaj skrzydła w Kaliszu!

Data publikacji: 2022-05-20 12:01:30 | KB

Rozwijaj skrzydła w Kaliszu!

Dołącz do klasy patronackiej pod patronatem Wielkopolskiego Klastra Lotniczego!

Rozwijaj skrzydła w Kaliszu! Dołącz do klasy patronackiej pod patronatem Wielkopolskiego Klastra Lotniczego!

 

16-go maja ruszył nabór do szkół ponadpodstawowych, dlatego Miasto Kalisz, Wielkopolski Klaster Lotniczy, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, Miasto Kalisz, a także Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a w tym roku również Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu serdecznie zapraszają uczniów do złożenia dokumentów do klasy patronackiej WKL.

To właśnie w tej klasie młodzież będzie uczyć się przedmiotów teoretycznych, natomiast część praktyczna będzie odbywała się na warsztatach w pracowniach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Już od drugiej klasy uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych u pracodawców zrzeszonych w Wielkopolskim Klastrze Lotniczym. Będzie to doskonała okazja ku temu, aby specyfikę branży lotniczej poznać od środka.

- Patrzymy w przyszłość, patrzymy na kierunki zawodowe, patrzymy na kształcenie, które jest tak istotne. Zawsze chcemy wspierać branżówki. Widzimy, że zbyt duże są widełki między szkolnictwem licealnym, a tym zawodowym, staramy się to wyrównać, a zarazem patrząc na zapotrzebowanie musimy wyjść naprzeciw oczekiwaniom. Bardzo serdecznie dziękuję i jeszcze raz gratuluję – powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

W ramach klasy patronackiej WKL firmy wraz z CWRKDiZ zadeklarowały czynny udział w życiu klasy poprzez organizowanie wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach przemysłu lotniczego, spotkań z osobami z branży, warsztatów czy organizację staży i praktyk. Dla tych najlepszych przewidziano stypendia.

- Klaster Lotniczy na terenie Kalisza to dzisiaj pięć firm lotniczych. Potrzebujemy młodych ludzi , dobrze wykształconych do tego aby uzupełniać kadrę, ale nie tylko uzupełniać – powiedział Sławomir Zdyb, Prezes firmy Meyer Tool Poland, Sekretarz wielkopolskiego Klastra Lotniczego. - Aktualnie wiemy, że przemysł lotniczy jest w kryzysie, ale według wszystkich planów, forecastów przedstawianych nam przez firmy lotnicze czy firmy produkujące silniki lotnicze, wzrost ten jest przewidywalny w następnych latach i chcemy tutaj w Kaliszu nie tylko utrzymać to co mamy, ale również rozwijać ten przemysł. Stąd nasza inicjatywa wspierania kształcenia technicznego w Kaliszu, po to, żebyśmy mieli młodych, dobrych ludzi, którzy znaleźliby dobrą pracę w naszych firmach – dodał Sławomir Zdyb.

W tym roku nabór do klasy patronackiej WKL, a zarazem edukację dla przemysłu lotniczego wspiera również Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu.

- Jest to dla mnie i dla naszej szkoły bardzo ważny dzień. Zespół Szkół Ponadpodstawowych to 4 typy szkół, jednym z tych typów jest branżowa szkoła I stopnia nr 1, w skład której ma wejść nowy zawód – operator obrabiarek skrawających. Bardzo się cieszę, że możemy podjąć w niedalekiej przyszłości w zakresie praktyk zawodowych, staży w firmach lotniczych – powiedział Janusz Matuszewski, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu.

 

- Nabór będziemy mocno rozwijać. W Zespole Szkół Zawodowych przy ul. Wąskiej w Kaliszu mamy dwa zawody – elektromechanik i mechatronik, natomiast nabór na kierunek operator obrabiarek skrawających będzie odbywał się od tego roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych – powiedziała Magdalena Sekura-Nowicka, Dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.

Wszystkie zajęcia w formie praktycznej realizowane będą w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

- Bardzo nas to cieszy, gdyż oprócz nauki praktycznej w murach szkoły bardzo istotna jest nauka w przedsiębiorstwach, aby uczniowie mogli zaznajomić się ze środowiskiem, ze specyfiką pracy w dużych koncernach – powiedział Marcin Szymczak, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. -  Mam nadzieję, że jak już teraz rozpoczął się nabór to uda nam się otworzyć tę klasę, żeby pokazać mieszkańcom Kalisza, że warto inwestować w wykształcenie zawodowe – dodał Marcin Szymczak.

- Chcemy otworzyć się na klasy uczniowskie i wykorzystać pięknie wyposażone warsztaty i skorzystać ze współpracy z firmami, które są na miejscu, mają zapotrzebowanie, czyli młodzież po tych trzech latach ma szansę na to, żeby już wyjść na rynek pracy i później kształcić się na drugim stopniu w szkole branżowej, a dalej już wszystko zależy od chęci uczniów – powiedziała Agata Dziedzic, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Kaliszu.

Współpraca między tymi instytucjami została już zacieśniona w ubiegłym roku. To właśnie wtedy sfinalizowane zostało trójstronne porozumienie o współpracy edukacyjno-zawodowej.

 

Fot. Karolina Bazan